Patru medalii pentru CS Năvodari la Cupa României de box (juniori)

054da2830a Patru medalii pentru CS Năvodari la Cupa României de box (juniori)

S-au încheiat duminică, la Iași, meciurile din cadrul Cupei României la box pentru juniori, competiție la care au participat, cei mai valoroși tineri pugiliști din țară.

La fel, ca anul trecut, sportivii năvodăreni au avut evoluții remarcabile și CS Năvodari a ocupat primul loc în clasamentul pe cluburi cu 4 medalii, dintre care, 1 de aur și 3 de argint.

Câștigătorul Cupei României a fost la categoria 50 kg, Edwin Petrea, care nu le-a lăsat nicio șansă adversarilor și a avut victorii pe linie.

Medalii de argint și-au adjudecat, Samuel Cioabă la categoria 46 kg, Robert Munteanu la categoria 66 kg și Aaron Măcăilă la categoria 75 kg.

Antrenorii tinerilor pugiliști de la CS Năvodari sunt Ferodin Ablalim și Marcel Jipeanu.

Această competiție a fost criteriu de selecție pentru Campionatul European de juniori programat în luna iulie.